Bez względu na to, czy preferujecie bieganie na świeżym powietrzu czy też na bieżni (zwłaszcza w sezonie zimowym wielu biegaczy jednak wskakuje na swoje domowe bieżnie, gdyż nie chcą ryzykować kontuzji na lodzie), na pewno wiecie, że na rynku dostępny jest szereg różnych gadżetów, które mają Wam za zadanie ułatwić bądź uprzyjemnić trening biegowy. Żeby Wam je dobrze zaprezentować, podzieliliśmy je na kilka grup.

Trening przyjemny i wygodny

Chyba każdy z nas lubi biegać słuchając swoich ulubionych, energetycznych utworów. Bez względu na to, czy biegniemy na bieżni czy w lesie, tradycyjne słuchawki często okazują się sprzętem dość niewygodnym, gdyż mają tendencję do wypadania z uszu. Warto więc zainwestować w słuchawki, które spełnią swoje zadanie i uprzyjemnią nam bieganie, zamiast dodatkowo denerwować. Dostępnych jest oczywiście dużo różnych modeli, douszne, zauszne, nauszne,  z pałąkiem, bez pałąka –  warto je najpierw sprawdzić i dostosować do kształtu głowy i osobistych preferencji. Osoby biegające w deszczu powinny wybrać model bezprzewodowy. Słuchawki dla biegaczy często wyposażone są we wspomniany wcześniej pałąk, bądź też mają bardzo specyficzny kształt, pozwalający słuchawkom osadzić się na uszach (o ile te drugie są bardziej dyskretne, o tyle biegacze twierdzą, że jednak pałąk ma przewagę, gdyż słuchawki douszne często wyślizgują się ze spoconych uszu nawet pomimo specjalnego kształtu).

Słuchawki do biegania

 

Źródło

Słuchawki do biegania

Źródło

Do słuchania muzyki podczas biegania używamy najczęściej odtwarzacza mp3 lub smartfona. Bardzo często odzież do joggingu wyposażona jest w kieszonki dla odtwarzacza, jednak telefon jest już dla niej za duży. Warto wtedy dokupić specjalny pokrowiec do biegania, w którym można umieścić telefon i założyć pokrowiec na ramię – ta forma jest znacznie wygodniejsza niż trzymanie aparatu w dłoni, zapewnia też ochronę przed deszczem. Sam smartfon również może służyć jako gadżet biegowy – po zainstalowaniu aplikacji typu Endomondo, możemy zapisywać swoje trasy biegowe, oceniać osiągane wyniki, zapisywać trasy i dzielić się nimi na portalach społecznościowych. Ponadto w smartfonach standardowo wbudowane są aplikacje GPS, ułatwiające biegaczowi orientację w przypadku joggingu po mało mu znanym terenie.

Futerał na smartfon na ramię

Źródło

Dla osób, które lubią mieć ze sobą bidon z wodą polecamy opaskę biodrową.

 

Opaska biodrowa na bidon

Źródło

Wygodę podczas biegu zapewnia także odpowiedni strój – artykuł na ten temat możecie znaleźć tutaj.

Trening wydajny

Mierzenie tętna podczas treningu biegowego pozwala na dostosowanie jego intensywności do odpowiednich celów treningowych (rekreacja, palenie tłuszczu, cardio). Jeśli korzystacie z bieżni treningowej, idealny jest bezprzewodowy pas telemetryczny, dający bardzo dokładne wyniki pomiaru. Są one wyświetlane na ekranie komputera bieżni (warto upewnić się, czy bieżnia ma wbudowany odbiornik, jeśli nie – można go również dokupić). Można również zaopatrzyć się w zegarek z pulsometrem, przydatny zwłaszcza do biegania w terenie.

Zegarek-Pulsometr

 

Źródło

Innym użytecznym gadżetem są też zegarki sportowe, również zaopatrzone w pulsomierz, krokomierz czy stoper (użyteczny przy treningu interwałowym). Coraz częściej jednak odchodzi się od nich, gdyż zastępują je wspomniane już aplikacje smartfonowe.

Trening bezpieczny

ICEstripe to gadżet dla biegaczy (choć nie tylko, mogą z nich korzystać praktycznie wszyscy), którzy doceniają trening na świeżym powietrzu. W momencie wystąpienia sytuacji krytycznej, opaski ze stalowymi identyfikatorami bardzo ułatwiają pracę ratownikom medycznym. Na identyfikatorze umieszczone są takie dane jak imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, grupa krwi, informacje o chorobach i alergiach, a także numery telefonów do osób pierwszego kontaktu.

Opaska-ICEStripe

 

Źródło

Równie ważnym gadżetem dla osób biegających w terenie, zwłaszcza nocą bądź w mgliste dni, są odblaskowe kamizelki bądź jakiekolwiek opaski, lub elementy ułatwiające kierowcom odpowiednio wczesne zauważenie osoby, która biegnie poboczem.

Zobacz również:  Dlaczego bieganie?  |  Wpływ biegania na życie seksualne  |  Wpływ biegania na wydolność organizmu  |  Zalety bieżni  |  Wybór bieżni a cele, jakie za jej pomocą chcemy osiągnąć

 

Incoming search terms:

  • endomondo bieżnia
  • endomondo na biezni
  • gadzety do ćwiczeń bieżnia
  • Jak połączyć telefon z bieżnia

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostało

Aby dodać komentarz, musisz trochę pogłówkować