Każdy, kto użytkuje smartfona, prędzej czy później przekonuje się, jak bardzo użyteczne jest to urządzenie – wykorzystujemy je nie tylko do dzwonienia i pisania wiadomości tekstowych – jest też organizerem, odtwarzaczem muzycznym i filmowym, pozwala nam na przeglądanie stron internetowych, odbieranie i wysyłanie e-maili, korzystanie z nawigacji.. to dopiero początek długiej listy. Skupmy się na użyteczności smartfona, która przypadła do gustu biegaczom, rowerzystom i każdej osobie, która aktywnie uprawia sport – bo teraz smartfon, po ściągnięciu odpowiedniej aplikacji, staje się również naszym osobistym trenerem. Przedstawiamy przegląd najpopularniejszych aplikacji, które pomagają w monitorowaniu treningów i osiąganiu jeszcze lepszych rezultatów.

Nike + GPS

Jest rozszerzoną wersją Nike +, modułu kompatybilnego z iPodem, monitorował trening po przywiązaniu go do buta (niestety, korzystanie z niego wymagało zarówno specjalnego urządzenia jak i specjalnych butów). Nike + GPS działa na podobnej zasadzie po zainstalowaniu w telefonie (konkretniej – w iPhonie lub iPodzie Touch), pozwala na monitorowanie i zapisywanie danych odnośnie treningów, na bieżąco podaje wszelkie parametry. Podczas momentów krytycznych aplikacja „wspiera” użytkownika podając informację, że już niewiele zostało do końca i warto dać z siebie wszystko. Informuje o każdym kolejnym kilometrze a gdy użytkownik zbliża się do ustalonego celu, odtwarza zdefiniowany wcześniej Power Song. Pozwala na ustalania rekordów z którymi użytkownik chce się zmierzyć lub zmierzenie się ze znajomymi, także korzystającymi z aplikacji. Ciekawą opcją jest również konfiguracja playlist pod konkretne typy treningów. Swoje osiągnięcia można opublikować na Twitterze oraz Facebooku.

Nike-+-GPS

Źródło

Endomondo

Jedna z najpopularniejszych aplikacji systemu Android. Jest bardzo wszechstronna, ponieważ można nim monitorować swoje treningi biegowe, rowerowe, narciarskie, snowboardowe a nawet gimnastyczne – wybór rodzajów aktywności jest naprawdę bardzo szeroki. Endomondo mierzy pokonaną długość trasy, liczbę spalonych kalorii, może poprowadzić użytkownikach po trasach, które zapisali wcześniej jego znajomi, zmierzy czas, wysokość. Jest kompatybilny z endomondowym serwisem  społecznościowym, choć wynikami treningu można pochwalić się również na Facebooku. Dodatkowo w płatnych funkcjach Premium można uzyskać dostęp do takich użyteczności jak informacje o strefach tętna w poszczególnych fazach treningu czy pogoda, jaka użytkownikowi w trakcie ćwiczeń towarzyszyła.

Endomondo

 

Źródło

Micoach

Stworzony przez firmę Adidas, dedykowana dla użytkowników posiadających urządzenia tej marki (zestawy miCoach). Jest to elektroniczny trener osobisty – potrafi zbesztać użytkownika biegnącego zarówno zbyt szybko, jak i zbytnio odpuszczającego sobie wysiłek treningowy. Można również korzystać z porad na platformie miCoach.com, na której archiwizowane są treningi (także osób współtrenujących).  Micoach pozwala opracować własne plany treningowe dla osób biegających i trenujących piłkę nożną. Więcej informacji o platformie i niezbędnym wyposażeniu można znaleźć na stronie http://www.micoach.pl/.

MiCoach

Źródło

Runkeeper

Bardzo popularna aplikacja (ma aż 18 milionów użytkowników), która współpracuje ze smartfonami działającymi w systemie Android oraz IOS. Używana jest głównie przez biegaczy, choć można ją wykorzystywać także podczas spacerów, jazdy na rolkach czy na rowerze. Podobnie jak inne aplikacje, również w tej tworzona jest platforma społecznościowa, na której użytkownicy dzielą się swoimi osiągnięciami, wspierają się i wzajemnie motywują (możliwe jest również publikowaniu wyników na Facobooku i innych serwisach).  Pozwala na prowadzenie szczegółowych statystyk dotyczących tempa, dystansu oraz czasu, na bieżąco informuje o parametrach treningu i udziela wskazówek. Umożliwia także robienie zdjęć podczas treningu i dzielenia się nimi. Runkeeper jest kompatybilny z 70 innymi aplikacjami i usługami, takimi jak Fitbit, Withings, Zeo czy Garmin.

RunKeeper

Źródło

Allsport

Allsport co prawda graficznie jest znacznie słabszy od innych aplikacji treningowych, jednak w stosunku do funkcjonalności nie można mu wiele zarzucić. Jak sugeruje nazwa, pozwala na monitoring aktywności nie tylko biegaczom czy rowerzystom, ale również amatorom wielu innych sportów (na przykład parktouru). Pozwala na prowadzenie statystyk, podaje niezbędne informacje a nawet prognozę pogody na zaplanowany do treningu czas. Aplikacja pozwala również na przesyłanie filmów z przebytych tras, które później można obejrzeć na YouTube.

Allsport

Źródło

Runastic

Aplikacja wykorzystuje wbudowany w smartfon GPS by śledzić aktywność użytkownika i zapisywać dokładne dane dotyczące jego tras biegowych. Na bieżąco podaje też takie informacje jak dystans, czas, prędkość, kalorie, przewyższenie, tempo. W aplikacji można prowadzić swój własny, osobisty dziennik treningowy, kontrolować swoje statystyki (także za pomocą wykresów). Pozwala na ustawianie celów dystansowych lub czasowych, analizuje wydajność poszczególnych okrążeni. Podczas biegu czas uprzyjemnia muzyka – aplikacja zawiera możliwość integracji ze smartfonowym odtwarzaczem muzycznym. Posiada również możliwość ręcznego wprowadzenia danych dotyczących treningów na bieżni, spinningu oraz podnoszenia ciężarów. Podobnie jak inne aplikacje, pozwala dzielić się swoimi treningowymi sukcesami na portalach społecznościowych.

Runastic

Źródło

Sportstracker

Androidowa aplikacja pozwala nie tylko śledzić postępy własne, ale również rywali – daje to dodatkową motywację do pracy nad swoimi wynikami (można wskoczyć na trasę rywala i pobić jego rekord). Istnieje tu możliwość wyboru różnych sportów, więc jest to trener odpowiedni nie tyko dla osób biegających. Użytkownik na bieżąco informowany jest o podstawowych parametrach treningu. Aplikacja jest oczywiście tak jak  pozostałe częścią większego serwisu społecznościowego. Oddzielnie dostępna jest również opcja pulsometru i zapisywania poziomu tętna podczas treningu.

Sportstracker

Źródło

Mapmyride+

Jest to dość rozbudowana aplikacja dla różnego rodzaju sportowcówbiegaczy, chodziarzy, rolkarzy, rowerzystów, pływaków. Od pozostałych odróżnia ją głównie to, że w opcji rozbudowanej posiada funkcję dietetyka – porównuje treningi z wagą oraz ustala ile powinno się zjeść. Oczywiście śledzi też trasę, oblicza odległość, liczbę spalonych kalorii i informuje o każdym przebytym kilometrze. Można kontrolować swoje statystyki, konkurować z innymi użytkownikami, dobrać pasującą do tempa muzykę oraz podzielić się swoimi osiągnięciami na Twitterze lub Facebooku.

MapMyRide

Źródło

 

Zobacz również: Kettler Track Motion  |  Trening funkcjonalny  |  Bieżnia Reebok i-Run  |  Bieżnia Kettler Track Experience  |  Dieta dla biegacza

 

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostało