Elektryczne bieżnie treningowe umożliwiają użytkownikom korzystanie z wielu ciekawych programów treningowych. Jednak niezależnie od tego, czy bieżnia posiada wbudowany program czy nie, możemy tak zaprojektować trening na bieżni, by osiągnąć z niej określone korzyści.

Trening na bieżni w określonej strefie tętna.

O treningach sterowanych tętnem pisaliśmy już tu. Ich celem może być bieg rekreacyjny, spalanie tkanki tłuszczowej, wzrost kondycji i wytrzymałości lub wzrost beztlenowej wydolności organizmu. By przeprowadzić taki trening wystarczy nam prostu pulsometr i znajomość swojego tętna maksymalnego. Biegnąc z określoną prędkością/na danym poziomie nachylenia, jesteśmy w stanie przeprowadzić taki trening nawet na najprostszych urządzeniach, w których nachyleniem steruje się ręcznie.
Przykład: Rozgrzej organizm szybkim marszem, po czym spróbuj biec utrzymując tętno w pożądanej granicy przez 30 minut. Następnie znów przejdź do marszu by schłodzić organizm. Wykonaj ćwiczenia rozciągające.

Trening na bieżni

HIIT- czyli silne uderzenie w tłuszcz.

High Intensity Interval Training pozwala na mocne uderzenie w tkankę tłuszczową. Jest to trening metaboliczny, pozwalający na przyspieszenie tempa metabolizmu nawet na 48 godzin! Oznacza to, że nawet po skończonym treningu organizm wciąż jeszcze spala sporą ilość kalorii.

Konstrukcja takiego treningu w dużej mierze zależy od poziomu wytrenowania organizmu. Osoby zaawansowane mogą sobbie pozwolić na o wiele trudniejsze, intensywniejsze sesje, którym osoby dopiero rozpoczynające przygodę z treningami interwałowymi mogłyby jednak nie sprostać. Przykładami takich treningów są:

  • Początkujący: 20 sekund intensywnego biegu + 40 sekund szybkiego maszu. Powtórzyć 10 razy.
  • Średniozaawansowani: 30 sekund intensywnego biegu + 30 sekund szybkiego maszu. Powtórzyć 10 razy.
  • Zaawansowani: 40 sekund intensywnego biegu + 20 sekund szybkiego maszu. Powtórzyć 10 razy.

Poziom intensywności biegu zmienić można zwiększają prędkość oraz kąt nachylenia.

Trening na bieżni HIIT jest krótki i ma jednąpodstawową zasadę – faza „work” (intensywny bieg) musi być wykonywana na maksimum możliwości. Tylko wówczas przyniesie spodziewane efekty. UWAGA! Nie wolno zapomnieć o rozgrzewce i rozciąganiu!

Trening na bieżni

Trening – piramida

Jest to bardzo ciekawa forma treningu, będąca również odmianę treningu interwałowego. Tu również intensywność zmieniamy albo zmieniając prędkość, albo nachylenie. Przez określoną ilość czasu – np 20 minut, co minutę zwiększamy prędkość o 0,5km/h lub obciążenie 0,5-1% w górę. Po osiągnięciu pułapu maksymalnego zaczynamy co minutę zmniejszać prędkość/nachylenie. Jak w każdym innym treningu tu również należy pamiętać o rozgrzewce (np. 5 min marszu) oraz rozciąganiu.

Trening na bieżni

Zdjęcia: fitnessmagazine.com

Zobacz również:  Bieganie zimą – jak się przygotować?   |  Bieżnia elektryczna Horizon Fitness T 4000  |  Ciekawe strony o bieganiu  |  Bieżnia elektryczna York Fitness T II 1000

 

Incoming search terms:

  • bieznia do treningu
  • plan treningowy bieganie loc:PL
  • trening bieżnia

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostało

Aby dodać komentarz, musisz trochę pogłówkować