Jak wygląda bieżnia, wiemy chyba wszyscy – prostokątny pas biegowy, uchwyty na ręce, konsola. Wydawać by się mogło, że urozmaicać ją mogą już tylko odpowiednie programy treningowe bądź dodatkowe gadżety, takie jak czytniki usb, połączenie z Internetem, ekrany. A jednak producenci sprzętu sportowego wykazali się znacznie większą kreatywnością i stworzyli bieżnie wielokierunkowe(angielska nazwa: omnitreadmill) . Ich cechą charakterystyczną jest specyficzny kształt i możliwość poruszania się w dowolnym kierunku, w przeciwieństwie do bieżni tradycyjnej, na której poruszać się można tylko w jedną stronę. Docelowo tego typu bieżnie stworzono na potrzeby gier komputerowych, w których gracz bierze aktywny udział, przenosząc się do wirtualnego świata.

Virtual-Omni-treadmill

 

Źródło

Są dwie odmiany tego typu bieżni.

Urządzenie pasywne

Metoda pasywna polega na tym, że jedynym elementem aktywnym jest tu ludzkie ciało, zaś maszyna nie ma części ruchomych. Przypomina ona wklęsły talerz o rowkowatej strukturze i  z elementem zabezpieczającym, który utrzymuje ciało w pozycji pionowej gdy człowiek porusza się po wirtualnym świecie. Do tego wkłada się specjalnie zaprojektowane buty i zyskuje się pełną swobodę ruchu. Poruszanie się po wirtualnym świecie wymaga jeszcze specjalnych słuchawek.

Źródło

Urządzenie aktywne

Urządzenie aktywne jest droższe, ale reaguje na ruch człowieka i przesuwa powierzchnię pod stopami. Wymaga to założenia specjalnych butów i dodatkowych pasów bezpieczeństwa.

 Bieżnie te nie są jeszcze ogólnodostępne, jednak producenci zapewniają, że mogą one bardzo zrewolucjonizować świat fitnessu – taka bieżnia/symulator pozwala na poruszanie się niemal identyczne jak w środowisku naturalnym, więc wykonuje się ruchy skręcania, zawracania, skakania – zupełnie jak w biegu terenowym, z tym, że zamiast biec miedzy osiedlowymi blokami, mamy wrażenie biegu po ulicach Nowego Jorku, Tokio lub jakimkolwiek innym miejscu na świecie. Jest to co prawda bardziej gadżet i zabawa, niż klasyczna maszyna treningowa, ale przecież nikt nie twierdzi, że biegać nie można także dla zabawy 🙂

Zobacz również: Bieżnia BH Fitness F2W  |  Bieżnia elektryczna Adventure 5 Plus Horizon Fitness  |  Bieżnia York fitness T210 Perform  |  Horizon fitness – o marce

 

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostało

Aby dodać komentarz, musisz trochę pogłówkować

Trackbacks

  1. Lis 15th, 2017 15:30