O tym, jakie są przedziały cenowe spotykanych na rynku bieżni, pisaliśmy w TYM artykule. Dzisiaj chcielibyśmy wyjaśnić, dlaczego bieżnie „no name”, jakie wyszukujecie czasem na portalach aukcyjnych czy w marketach nie są do końca dobrym wyborem, i dlaczego na bieżnię – tak jak na inny sprzęt do ćwiczeń, warto jednak wydać nieco więcej.

Słabsze silniki

Tanie bieżnie są najczęściej wyposażone w dość słabe silniki (nawet poniżej 1 KM mocy). Oznacza to, że nie nadają się do częstych ani intensywnych treningów i należy liczyć się z tym, że pracować będą raczej mało płynnie, dość głośno, a jeśli będziemy bieżnię zanadto eksploatować, możemy mieć pewność, że bieżnia szybko się przegrzeje, więc by nie spalić przewodów, będziemy musieli przerwać ćwiczenia.

tania bieżnia

Plastikowe części

Tego typu bieżnie zrobione są też często z tańszych i gorszych jakościowo materiałów – jak choćby zębatki z plastiku, które zużywają się bardzo szybko, mamy więc pewność, że urządzenie bardzo szybko trzeba będzie oddać do naprawy. Podobnie jest z rolkami, po których porusza się pas treningowy – bardzo często wykonane są z plastiku i blokują się.

Mała płynność pracy

Tanie bieżnie elektryczne nie tylko przegrzewają, ale jak już wspomnieliśmy, pracują mało płynnie. Oznacza to, że zmiany prędkości będą następowały bardzo powoli (co wykluczy np. treningi interwałowe), lub przeciwnie – będą następowały po gwałtownym zrywie, co znacznie zmniejsza komfort biegu.

Niewielkie wymiary blatu biegowego

Przeglądając oferty tanich bieżni elektrycznych nieznanych marek zauważyliśmy, że mają one naprawdę niewielkie pasy biegowe. Jeśli pas ma wymiary 100 x 34 czy 124 x 40 cm – nawet jeśli jesteś osobą niewysoką, najprawdopodobniej nie będzie Ci na takiej bieżni wygodnie i ruch będzie skrępowany.

tania bieżnia

 

Mała nośność

Tanie bieżnie mają najczęściej nośność od kilkudziesięciu do maksymalnie 110 kg. Jeśli zatem potrzebujemy urządzenia do intensywnych treningów bądź dla całej rodziny, to bieżnia raczej na pewno szybko się popsuje.

Manualna regulacja nachylenia

Jeśli w tanich bieżniach występuje regulacja kąta nachylenia blatu, jest najczęściej manualna, co jest dość niekomfortowe – należy przerwać ćwiczenia, zejść  z bieżni, ustawić  wznios i znów zacząć ćwiczyć.

Brak amortyzacji

Kolejnym problemem z jakim możemy zmierzyć się  kupując bieżnię „no name” jest brak amortyzacji. O ile modele droższe posiadają elastomery i pasy ortopedyczne, o tyle bieżnie tańsze nie amortyzują drgań i są szkodliwe dla stawów.

Proste wyświetlacze

Najczęściej również  w tych tańszych modelach możemy spotkać nie podświetlane, monochromatyczne wyświetlacze bez opcji wyboru programów treningowych czy odczytu tętna.

 

Zobacz również:  Wybór bieżni a cele, jakie chcemy osiągnąć  |  Dlaczego bieganie  |  Zalety bieżni  |  Bieżnie i dzieci

 

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostało

Aby dodać komentarz, musisz trochę pogłówkować