Trening na bieżni mający na celu spalenie tkanki tłuszczowej bądź poprawę ogólnej wydolności organizmu sprowadza się do kontroli tętna w organizmie. Wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników, producenci bieżni wyposażyli je w specjalne programy sterowane tętnem – w zależności od modelu bieżni można spotkać jeden lub więcej tego typu programów (jak np. trening na wzgórzu czy trening interwałowy).

Programy treningowe sterowane tętnem opierają swoje działanie na automatycznym dostosowywaniu kąta nachylenia bieżni do określonego z góry tętna (zalecane jest stosowanie pasa napiersiowego, który pozwala na automatyczną modyfikację kąta nachylenia bez konieczności przerywania treningu na bieżni). Za wysokie w stosunku do zakładanego tętno spowoduje obniżanie nachylenia o określoną liczbę stopni w określonych odstępach czasu (np. 10 stopni co 30 sekund) aż do obniżenia tętna do zakładanego poziomu. Analogicznie przy zbyt niskim tętnie nachylenie jest zwiększane. W przypadku problemów z odczytem tętna nie należy z programów sterowanych tętnem korzystać.

Przykładowo, bieżnia może być wyposażona w 3 programy kontroli tętna:

HRC1 –mający na celu spalenie tkanki tłuszczowej i utrzymujący tętno na poziomie 60 i 75% HR max. Taki trening należy wykonywać prawie codziennie przez około 30 minut.

-HRC2- mający na celu poprawę kondycji, wartością docelową tętna jest tu 85% HR max (są to treningi bardzo intensywne i należy mieć na uwadze zalecenie dotyczące 48 godzinnej przerwy między treningami).

HRC3- ma na celu utratę wagi ćwiczącego, tętno docelowe to 65% HR max.

 

Zobacz również: HRC  |  Sposoby pomiaru tętna  |  Pas telemetryczny  |  York Fitness T110 |  Kettler Track Pacer  | Kettler Track Experience

 

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostało

Aby dodać komentarz, musisz trochę pogłówkować